Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 29 april 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1617 1026  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vinterlandskap med björkar. Signerad, daterad 1932, med dedikation. Akvarell / gouache, bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

Hammered for 22.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:32)

1617 1001  Collage Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Monogramsignerad, "spegelbild 1". Bladets mått: 26x37 cm, yttermått inklusive ram: 43x53

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:53)

1617 1024  Golvlampa Jugend, majolika, riklig dekor med elefant, fågel och växtlighet. Höjd: 86 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:43)

1617 1023  Ishink Aldo Tura, lackat grönfärgat getskinn på metall, etikettmärkt Tura Milano Italien. Höjd: 33 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:30)

1617 1035  Karmstol Rokoko

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:00)

1617 1015  Oljemålning + bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, Monogramsignerad. Olja på duk, 53x71 cm, yttermått inklusive ram: 64x83 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:51)

1617 1016  Oljemålning Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. "Från trädgården. Signerad a tergo, daterad 1961. Olja på duk, 22x20 cm, yttermått inklusive ram: 25x23 cm

Hammered for 22.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:13)

1617 1013  Oljemålning Helge Linden (1897-1961), Sverige. "Nattkaj, Umeå". Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:16)

1617 1006  Oljemålning Johannes Herman Brandt (1850-1926). Signerad, daterad 1907, Bränningar. Olja på duk, 87x138 cm, yttermått inklusive ram: 113x165 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:32)

1617 1022  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, badare. Olja på pannå, 87x102 cm, yttermått inklusive ram: 83x118

Hammered for 7.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:56)

1617 1012  Oljemålning Urszula Broll (1930-2020), Polen. Signerad a tergo på etikett, 1960. Olja på duk, 100x70 cm, yttermått inklusive ram: 103x72 cm

Hammered for 28.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:31)

1617 1009  Skrin Porfyr, sengustavianskt. Mässingsmontering, på kulfötter i porfyr. Längd 8 cm, bredd 5,5 cm. Höjd: 5 cm

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:56)

1617 1029  Skrivbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell 646. Mahogny, tre lådor i sargen. Bredd: 165 cm. Bredd: 70 cm. Höjd: 72 cm, nyckel

Hammered for 14.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:36)

1617 1025  Skulptur 1800-tal, Napoleon Bonaparte, byst i brons, sockel mässing. Höjd: 34 cm

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:21)

1617 1045  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko. Längd: 15 cm. Höjd: 12 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:35)

1617 1019  Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, Elefant, vridbart huvud, bemålat trä, etikettmärkt. Längd: 17 cm. Höjd: 13 cm

Hammered for 46.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:20)

1617 1020  Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, elefant, vridbart huvud, bemålat trä, Längd: 17 cm. Höjd: 13 cm

Hammered for 41.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:13)

1617 1042  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:09)

1617 1043  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Giraff ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1977. Målad och glaserad brun stengodslera. Höjd: 38 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:45)

1617 1044  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Zebra ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1970. Målad och glaserad stengodslera. Längd: 22 cm. Höjd: 22,5 cm

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 21:02)

1617 1011  Skulptur Tomas Almberg (f. 1936), Sverige. Brons, träsockel. Signerad. Höjd: 40 ink sockel (4 cm)

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:50)

1617 1017  Spegel Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:41)

1617 1033  Taburett Georges Tigien, 1950/60-tal, betsad furu, plastsnören. Längd: 45 cm. Djup: 35,5 cm. Höjd: 39,5 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:34)

1617 1027  Takarmatur Louis Poulsen, "Snöbollen". Höjd: 40 cm

Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:17)

1617 1039  Te / kaffeservis 29 delar, Meissen, Lökmönstret, delvis genombruten dekor

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:59)

1617 1041  Toilettebord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Toilettbord / skrivbord, modell 736. Mahogny, med tre lådor samt skåp, beslag av mässing. Bredd: 134 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 72 cm, nyckel

Hammered for 13.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:52)

1617 1030  Vävnader 2 st, så kallade blomdukar, komponerade av Märta Måås Fjetterström, Grodblad, märkta ABMMF, 40x44-28x41 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:59)